Pazartesi, Ocak 03, 2011

Devam: Rumuz - Barcelona: "Şimdi plan şu..."

Merhabalar.Şöyle bir sorum var size.Elimde bir çok ürün için kendimce yazdığım,reklam fikirlerimin olduğunu daha önce sizinle paylaşmıştım.Blogda yazdığınız yanıtlarda bu fikirleri ajanslara kabul ettirmenin zor olduğunu söylemiştiniz.Bende deneyerek gördüm zaten.Aklımda şu an başka bir plan var.Planım şu ;yazdığım reklam metinlerinden biri için,elime profesyonel bir kamera alsam,profesyonel bir kurgu yaptırsam ve metni filme çekip,video paylaşım sitelerine göndersem bu şekilde ilgi çekebilirmiyim ve sizce bu doğru bir yöntem olur mu ? Filmde marka ismi vermeyeceğim.Aklınıza o iş çok maliyetli olmaz mı ? diye bir soru gelirse hemen cevaplayayım;çok maliyetli olmayacak,tek bir mekan ve sadece 3 karakter,gerisi kamera,montaj vs.  Şimdiden teşekkürler. 
----
Hmmm. Demek devam. Yazım hataları da devam. de'ler da'lar, miyim'ler bitişik. Noktalardan virgüllerden sonra boşluk yok. Film yapsanız ne çıkacak ki?


İlgi çekmek derken kastiniz film çeken hem de reklam filmi çeken biri olarak ilgi çekmek mi? Yoksa reklam fikirleri üreten biri olarak mı? Kötü bir filme dönüştüğünde fikriniz hakkında ne düşünecekler, düşündünüz mü? Kötü film olacağını nereden mi biliyorum? Profesyonel bir kamerayı ele almak film çekmek için yeterli mi sanıyorsunuz? O gördüğünüz reklam filmlerinde kaç kişi nasıl bir çalışma yapıyor biliyor musunuz? Gerek filmi çekerken, gerek çekmeden çok önce, çektikten sonra uzun bir süre...


Öte yandan, çok maliyetli olmayacak dediğiniz rakamları alt alta yazıp topladınız mı? Profesyonel kameradan ne anlıyorsunuz bilmiyorum ama, günlük kiraları kaç lira biliyor musunuz? Size kiralarlar mı, düşündünüz mü? Mutlaka operatör ve yardımcısı da gelecektir en azından, günlükleri kaç lira, öğrendiniz mi? Aynı şey montaj için geçerli...


Ha, herhangi bir dijital kamera ile, amatör bir çekimden söz ediyorsanız, buyrun yapın filmi. Paylaşım sitesi dediğiniz yerlere koyarsınız tabii. Filminizi de belki çok sayıda insan izler. Belki meşhur da olursunuz. 


Ama sizi uyarayım, gerçek bir markaya film çekecekseniz, yani marka filmde görünecekse, markanın sahibinden izin almadan çekmeseniz iyi olur. Sonuçta, markalar, yasayla korunan ve sahibinin tasarrufundaki şeylerdir. "Consumer generated content" yani "tüketici tarafından üretilmiş içerik" konusunda ülkemizdeki mevzuatın ne durumda olduğunu bilmiyorum. Herhangi bir durumda mı onu da bilmiyorum.


Aslına bakarsanız, size verecebileğim en iyi görüş şu olur: Kamera kirasına vs verecek kadar paranız varsa gerçekten, o parayla kendinize reklam kitapları alın, okumaya girişin. Veya bir reklam seminerine ya da senaryo yazma kursuna katılın. Daha hayırlı bir iş yapmış olursunuz.


Haluk Mesci