Pazar, Mayıs 19, 2013

Rumuz: Jokerle tanışmış adamım - "Stajyerim; Brifler benimle paylaşılsın; toplantılara katılayım..."


Selamlar Haluk Mesci Bey. 

Bir reklam ajansına stajyer olarak başlayacağım. Bu durum üzerinden bir kaç sorum var size. Ajansta staj yaparken iş yapmayı (Reklam yazmayı) öğrenmek istiyorum. Yani bir iş yapılırken brief'lerin benimle paylaşılmasını, toplantılara katılmayı ve orada çalışan insanların tecrübelerinden yararlanmak istiyorum. Bu istediklerimi başarabilmem için tavsiyeleriniz nelerdir? Diğer sorum; reklam ajansına stajyer olarak girmiş biri hangi evreleri geçirmeli, ajansta bulunduğu süre içerisinde en çok neler yapmalıdır?

- - - - 

Hmm... Aleyküm selamlar, Jokerle tanışmış adam bey veya hanım.

Bana yazmak zahmetine katlandığınıza göre, sorularınıza kısaca cevap vermeliyim. 

Ama sorduklarınızın sizden önce de çeşitli biçimlerde sorulduğu; cevaplarının da bendenizce tekrar tekrar verildiğini söylemek zorundayım: 

Arşivdeki yazıları okudunuz mu? Okumadıysanız, okuyun hele. 

Okuduysanız ve sizi kesmediyse veya okumayacaksanız, abilik bende kalsın, bir daha yazayım cevapları.

- Staj yapılırken reklam yazarlığı öğrenilmez. Reklam yazarlığı staj yapılırken öğrenilecek basitlikte bir edim veya beceri değil. Tabii, staj yapacağınız yer fıldırfış bir yer ise bir diyeceğim yok. Siz birkaç pırıltı attırınca size iş bile teklif edebilirler. Sizin de mabadınız pekala kalkabilir.

Yok akıllı uslu, iş ahlaklı bir yer ise; birkaç deneyimli reklam yazarı çalıştıran/barındıran bir yer ise, belki o deneyimli 'usta'lardan biri sizi kardeş edinir ve iş yükünün elverdiği ölçüde birtakım şeyler öğretir, sorularınıza cevap verir, taslaklarınızı eleştirip yol gösterir.

Peki reklam yazarlığı nasıl öğrenilir diye soracak olursanız, buna cevap vermek için eldeki bilgilerim eksik: Nerede okudunuz, okudunuz mu? Ne dersler aldınız? Yazma ile ilişkiniz, yazma beceriniz vb. nasıl? Bunları bileydim, belki biraz da anlamlı cevap verebilirdim. Ama, yukarıda belirttiğim gibi, bu blogun arşivinde çeşitli kişilere verdiğim cevaplar da işinize çok yarayabilir. Arşivi inceleyin.

- Staj, gerçekte, yeni mezun veya mezun olacak birine; o iş kolundaki bir işletmenin nasıl işlediği hakkında genel bilgi verecek bir ziyaretten ibarettir. 

Bizde gelip dayandığı gibi "ucuz hatta beleş işgücü sağlamak için enayileri çalıştıran, deneyimsiz gençleri kandırarak onların iş bulma korkularından yararlanan" ve tabii yasadışı bir düzen değildir.

Bu bakımdan, -yine nerede staj yaptığınıza bağlı olmakla birlikte- sizi toplantılara katacakları, brifleri size de verecekleri hayallerine kapılmayın.

Tost yapma veya sipariş etme, fotokopi çekme, gazeteden haber ve ilan kesme gibi ayak işlerinde uzmanlaşabileceğiniz olasılığına kendinizi hazırlayın.

Kazara bazı işlere çalışmanız istenirse, bunlardan bazıları için bir iki balık tutarsanız bile, adınızın bir yerlerde geçmesini filan beklemeyin. Hatta -yine nerede staj yaptığınız saklı kalmak kaydıyla- sizin olan fikirlerin, başkalarınınmış gibi müşteriye veya üst yönetime sunulduğunu görürseniz de şaşırmayın.

- Staj yapan birinin hangi evreleri geçirmesi gerektiği, buraya kadar yazdıklarımdan çıkmıştır herhalde.

Sabır, kolaylıklar ve zihin açıklığı diliyorum.