Cuma, Eylül 22, 2006

Rumuz : 'Bir Su Bardağı Kızgınlık' - Akılları nerdeymiş ? - CEVAP

Merhaba, 'Bir Su Bardağı Kızgınlık' rumuzlu arkadaşa yanıt vermek istiyorum.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Sanat Tarihi Bölümüne çift anadal programıyla devam etmekteyim. Reklamcılık okuyan arkadaşın dikkatini, okuduğu bölüme ve yapacağı işe olan saygısını takdir ediyorum elbette. Fen-Edebiyat fakültesi öğrencilerinden bu kadar mustarip olunduğunu bilmiyordum. Reklamı merak edenlere, ona ve onunla ilgili pek çok şeye ilgiyle ve inceleyici bakışla bakanlara beni de ekleyebilirsiniz. Savunma noktam şu olacak: Bakış.

Göktürkçe, Uygurca, Osmanlıca, Karahanlıca gibi dil derslerinin yanında; yeni ve eski Türk edebiyatı tarihi, Masal, Halk Hikâyesi, Mitoloji, Destan, Seyahatname, Belagât ve Retorik, Güzel sanatlar, Yazılı ve Sözlü anlatım, Metin tahlili gibi edebiyatın dışında tarih, sosyoloji, psikoloji gibi bir sıralama yapmadan hayatın pek çok içine alan ve pek çok alanın içine giren konularla ilgili dersler alıyoruz. Düşüncenin, iletişimin kaynağı olan "dil"i başlangıcından tutup günümüze getiriyoruz; dile dayalı kaynağını hayattan alan söz sanatı şeklinde kısaca tanımlayabileceğimiz edebiyatı, konuşmayı, yazmayı inceliyoruz, bir yazılı metni noktasından imlasına düzeltme işini hallediyoruz. Bizler de dil ve edebiyata bu denli dokunmuşken, kelime oyunlarımızı sürdürürken, hayat alanında onun oyunlarına "başka, farklı, değişik" olabilecek bakışlarımızla bakmaya hiç yanaşmayalım öyle mi? Öyle nitelendirmelerde bulunulmuş ki, reklam metnini yazan insan, onu düzelten insan ve yine metinle sınırlı kalmayıp üreten, ortaya koyan, yapan, etken, etkin ne derseniz ondan, başka alandan çıkamayacak... Renkliliğe, bakış açılarına, yaratıcılığa, dile, söylemenin, iletişimin nasıllığına reklam sektörünün ihtiyacı yoksa siz haklısınız.

Haa şimdi "Ben yaparım, ederim," diye ortaya atmıyorum kendimi. Ama "Reklam okudum, reklamcı olurum; okumayan olmasın," gibi bir bakış ne denli doğru bilemiyorum, ama bana pek hoş görünmüyor doğrusu.

Yumni