Pazar, Kasım 13, 2005

Rumuz : Durum vahim görünüyor – “Meraklardan bir merak..."

Ben genç bir mimarlık öğrencisiyim. Bu sezon başladım üniversiteye. Fakat uzun müddettir birçok şeye olan meraklarım arasından reklamcılığa olan merakımın ağır bastığını farketmeye başladım. Yalnız farketmesi çok daha kolay bir engel var karşımda. Sektöre nasıl dahil olabileceğim hakkında en ufak bir fikrim yok ve bu durum çok canımı sıkıyor. Sonuçta günümüz eğitim sisteminde geri-dönüş minimum olanaklara çekilerek bizlere fazla pişmanlık fırsatı bırakmıyor ve bunu birçok haklı sebeple savunmasını da yapabiliyor, arz-talep meselesi.

Benim ricam en azından bana ve benim gibi heyecanlılara, kendine güvenenlere böyle bir yol için eğitim açısından bir alternatif yol önerisi. Kendimi geliştirmeyi seviyorum ve ders vererek kazandığım paranın tamamına yakını fahiş fiyatlardaki kitaplara gidiyor. Demek istediğim reklam yazarlığının entellektüeliteye ne kadar bağlı olduğunu biliyorum ve kitap okuma alışkanlığım bu bilgiyi edindiğimin çok daha öncesinde bir zamana denk geliyor.Yani kişisel gelişim benim için hayatımı anlamlı kılan yegane faktör.

Yaratıcı yazıyla da gerçekten uzun bir müddettir uğraşıyorum. Her ne kadar bu sistemde uzun sayılabilecek süre harcanması gerekenin yanında komik kalıyorsa da, dedim ya, profesyonel olarak reklamcı olmak istiyorum. Bazen okuyorum gazetelerde ve reklamcılıkla ilgili çeşitli workshopları duyuyorum. Ama hala net bir yol bulamıyorum.

Durumuma yapıcı bir öneriniz olabilir mi acaba?

* * * * * *

Hmm ! Genç dostum, yazınla ilgili bazı dertlerimi de ben yazayım sana :

Yaratıcı yazıyla uzun süredir uğraşan biri için fazla aceleci –ve Internet dikkatsizliğiyle- yazıyorsun, aman dikkat !

- Genç bir yazar (veya reklamcı adayı) için, ‘müddet’ sözcüğü ihtiyar kaçıyor.
- Aynı cümle içinde iki kez ‘merak’ kullanmışsın, yanlış değil ama güzel de değil.
- Entellektüelite diye bir sözcük var mı bilmiyorum. Yoksa, hayırlı olsun.

Kendini yetiştirmek, reklamcılık alanına girmek konusunda burada ve çeşitli yerlerde öneriler sundum. Daha önce yazanlara verdiğim cevapları okumanı rica ediyorum.

Eğitimle ilgili olarak önereceğim tek ‘resmi’ yer, Reklamcılık Vakfı :

http://www.rv.org.tr

Eğitimlerini inceler, uygun olanına katılabilirsen, çok yararlanırsın.

Hangi okulda öğrenci olduğunu yazmamışsın ama orada kütüphane olanaklarından, varsa konuk öğrenci olarak veya ek ders biçiminde alınabilecek derslerden de yararlanmayı düşünmelisin.

Yabancı dil, özellikle İngilizce biliyorsan, web’de bir sürü materyal var. Fahiş kitaplara yığılana kadar onlardan da yararlanmayı bir sisteme bağlaman iyi olabilir.

Kafana takılan, merak ettiğin, tartışmak istediğin şeyler olmaya devam edecektir. Bana yazmayı sürdürebilirsin. İlgilendiğin, güvendiğin için teşekkürler.