Salı, Aralık 13, 2005

Rumuz 'PURKİNJE' : "Tek eksiğim tecrübe.."

Benimde sıkıntım staj konusunda hocam; Metin yazarı olmak istiyorum. Sektörün büyük hocaları ile diyaloga geçiyorum, inanın bana çalışmaya başlayabilmem için gün de verdiler. Fakat o gün geldiklerinde kendilerine ulaşamıyorum hep toplantıda oluyorlar saygı değer hocalarımız. Staj yapmak için de büyük referanslara ihtiyacımız var mı? Yada çantamı elime alıp ajansın kapısından girip ben staj yapmak istiyorum Demek mi gerekiyor? Hocam tek eksiğim tecrübe onu da başka nasıl elde edebilirim.

-------

Hmm ! Bak, 'Benimde' ve 'Yada' derken de ve da ayrı olacak bu bir. '...istiyorum Demek mi gerekiyor?' derken D küçük olacak bu iki. '...onu da başka nasıl elde edebilirim.' derken nokta değil herhalde soru işareti olacak, bu da üç.

Hocalarınız kimler ? Kendileriyle nerede 'diyaloga geçiyorsunuz' ? Başlayabilmeniz için gün vermeleri, Türkiye'nin AB'den tarih almasına benziyor olmasın allah korusun ?! Şu gün başla diyen birini yakalayınca, niye kendisinden İnsan Kaynaklarına talimat vermesini de istemiyorsunuz ? Madem gün verdi, niye gidip ben geldim, hoca bana gel başla dedi demiyorsunuz ?? Bu işte bir iş var.

Nerede okuyorsunuz ? Bitirdiniz mi ? Neden Reklam Yazarı olmak istiyorsunuz ? Yazmadan duramayanlardan mısınız yoksa reklam yazarlığı kolay ve zevkli bir moda iş orada çalışayım mı diyenlerdensiniz ? Hangisi ?

Staj konusunu epey sefer yazdık. Yapmak bir dert yapamamak bir başka dert. Referanslara ihtiyaç yok güya. Ama staj yaptırmaya razı olan, gerçekten bir şeyler göstermeye gönlü ve enerji olan yerlerin sayısı az, ondan oluyor bunlar. Ve de tabii, staj yapmak isteyenlerin sayısının çokluğundan. Üstelik, staj yapacağım diye yola çıkanların büyük bölümü maalesef elif-mertek düzeyinden hallice bir durumundalar. Ajanslar da kafayı yiyor sanırım. Adam almaktan imtina ettikleri gibi, aldıklarına da gazete kestiriyor, tost yaptırıyor. Ucuz -hatta beleş- işçi yani. Angarya. Yüz kızartıcı, anayasaya aykırı bir durum.

Bazıları kızacak ama, okullar ne ki öğrencileri ne olsun staj yaptıkları yerleri kendilerine aşık etsin diyeceğim.

Derdinize ilaç olmam mümkün değil gördüğünüz gibi. Yazarak hiç değil yani. Siz gene de sorduğum soruları bana bir cevaplayın atın hele. Bakalım.